skribents007.1s.lv

 


Šekspīram 450.


Šekspīra 450 gadu jubilejas pasākumi.
2014.gadā aprit 450 gadi kopš izcilā angļu renesanses dramaturga un dzejnieka Viljama Šekspīra dzimšanas. Ņemot vērā Viljama Šekspīra nozīmi pasaules kultūras vēsturē, kā arī viņa daiļrades nepārejošo vērtību un aktualitāti mūsdienās, Britu padome Latvijā kopā ar Latvijas Kultūras akadēmiju un žurnālu VETO, apvienojušies Šekspīra ordenī, lai plānotu un īstenotu Šekspīra jubilejas gadam veltītus pasākumus Šekspīram 450.

Viljams Šekspīrs (1564-1616) tiek uzskatīts par visu laiku ievērojamāko angļu valodā rakstījušo autoru un vienu no nozīmīgākajiem dramaturgiem pasaules vēsturē. Šekspīra daiļrades mantojums ir plašs un daudzveidīgs – 37 lugas, 154 soneti un vairāki citi dzejas darbi. Īpaša nozīme pasaules kultūras vēsturē ir Šekspīra dramaturģijai, kuras ietvaros autors ar spraiga sižeta palīdzību uzdod un risina virkni jautājumu par cilvēka būtību un cilvēka dabu. Šekspīra lugas aptver tādas pārlaicīgas tēmas kā cilvēka un varas attiecības (Ričards III, Makbets, Karalis Līrs, Jūlijs Cēzars), paaudžu attiecības (Romeo un Džuljeta, Karalis Līrs, Hamlets), sabiedrības un citādā attiecības (Otello, Venēcijas tirgotājs), mīlestības visdažādākās izpausmes (Romeo un Džuljeta, Otello, Antonijs un Kleopatra), teātra pašrefleksija (Hamlets, Sapnis vasaras naktī) un citas. Būtiski, ka šie Elizabetes laikmetā tapušie darbi ir saglabājuši savu aktualitāti dažādos laika periodos, arī mūsdienās, un spēj izgaismot katram laikmetam raksturīgo, vienlaikus nezaudējot savu vispārcilvēcisko iedabu.
Šekspīra radošā darbība cieši saistīta ar viņa izveidoto teātri Globe, un tas savukārt ļauj uz Šekspīru palūkoties arī kā uz vienu no sava laika vadošajiem izklaides industrijas pārstāvjiem, kas spējis ik dienas (jo ar jumtu nenosegtajā teātra būvē izrādes bija skatāmas tikai dienasgaismā) teātrī pulcināt ap 3000 cilvēku. Ar Šekspīra daiļradi un personību saistīti arī vairāki citi interesanti jautājumi, piemēram, diskusija par Šekspīra patieso personu un viņa darbu autorību.
Šekspīra ordenis, kas pašlaik apvieno Britu padomi Latvijā, Latvijas Kultūras akadēmiju un žurnālu VETO, aicina svinēt Šekspīra 450 gadu jubileju, pievēršoties viņa literārā mantojuma un tā daudzveidīgo interpretācijas iespēju izpētei, kā arī īpaši akcentējot mūsdienu Latvijai aktuālo tematiku.
Pašlaik programmā Šekspīram 450 plānoti šādi pasākumi:
  • Šekspīra interpretācijas video: konkurss vidusskolēniem (Novembris 2013 – Aprīlis 2014)
Lai jauniešos rosinātu interesi par Šekspīra daiļradi un radošu pašizteiksmi, kā arī sekmētu dažādu mācību priekšmetu sasaisti, Britu padome Latvijā aicina 10.-12.klašu skolēnus veidot 3 minūšu garu video par kādu no Šekspīra citātiem. Darbu iesniegšanas termiņš ir 2014.gada 10.februāris. Konkursa nolikums un citātu saraksts pieejams šeit.
Kontaktpersona: Karīna Liepiņa, e-pasts: Karina.Liepina@britishcouncil.lv, tālrunis: 28330939;
  • Šekspīra daiļrades un darbības izpētei veltīts lekciju un pasākumu cikls (Februāris 2014 – Decembris 2014)
Latvijas Kultūras akadēmijas vadībā nākamajā gadā notiks Šekspīra tematikai veltīts lekciju un pasākumu cikls, kurā ar savām zināšanām dalīsies gan vietējie, gan ārvalstu šekspirologi, aicinot gan Šekspīra daiļrades cienītājus, gan arī interesentus iepazīties ar dažādiem Šekspīra darbības aspektiem. Tāpat Latvijas Kultūras akadēmija atzīmēs Starptautisko teātra dienu, 27.martā, ar Šekspīra lugas Perikls iestudējumu, iekļaus Šekspīram veltītus notikumus festivālā Patriarha rudens 2014, organizēs sonetu lasījumus un īstenos citas aktivitātes.
Kontaktpersona: Monta Kononova, e-pasts: montakononova@yahoo.com
  • Multimediāla izstāde: šaha spēle ar Šekspīru (Aprīls 2014 – Maijs 2014; Augusts 2014 – Septembris 2014)
Žurnāls VETO Šekspīra jubilejas gada ietvaros veidos multimediālu objektu izstādi kultūrbārā Vieta. Izstāde aptvers vairākas instalācijas, kas, izmantojot šaha spēles tematiku, pētīs Šekspīra tekstā iekodētās attiecības starp stratēģiju un impulsivitāti, starp pagājušo un mūsdienīgo, sakarības starp iedalīto lomu un dialogu, kas veidojas, lomām mijiedarbojoties.
Kontaktpersona: Zane Volkinšteine, e-pasts: zane@vetomagazine.lv
Aicinām sekot līdzi un iesaistīties Šekspīram 450 pasākumos!
 
Vairāk informācijas:
Ilze Saleniece Britu padomes Latvijā Programmu direktore E-pasts: ilze.saleniece@britishcouncil.lv Mob. tālrunis: + 371 29268257
Komentāri (0)  |  2013-12-12 23:17  |  Skatīts: 7676x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ