skribents007.1s.lv

 


Otrās “36 stundas”.


Biedrība DARBNĪCAS un „Dirty Deal Teatro”, sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu ģildi, izsludina 2. praktiskās teātra tekstu izstrādes darbnīcu lugu konkursu “36 stundas” ar mērķi veicināt Latvijas dramaturģijas attīstību, stimulēt jaunu darbu tapšanu, attīstot daudzveidīgākas radošās sadarbības iespējas starp autoriem un teātri.
 
Lugu autori tiek aicināti iesūtīt jebkura apjoma pabeigtus lugu tekstus. Darbnīcām atlasīs divas lugas, kuras 36 stundu mēģinājumu procesā tiks izstrādāti līdz skatuves lasījuma formai, nododot tos skatītāju vērtējumam 16. februārī „Dirty Deal Teatro”. Darbnīcu komandas vadīs un ar dramaturgiem cieši sadarbosies režisori Kārlis Krūmiņš un Ģirts Šolis. Darbnīcās varēs piedalīties arī tie dramaturgi, kuru teksti netiks izvēlēti lasījumiem, taču būs iesūtīti konkursam.
Konkurss „36 stundas” notiek jau otro reizi – pirmājā konkursā pirms gada tika izvēlēti Justīnes Kļavas un Ērika Vilsona teksti, kurus iestudēja Mārtiņš Eihe un Valters Sīlis. Lasījumiem tiek piesaistīti profesionāli aktieri, kas ļauj lugu autoriem iespējami precīzi apjaust savu darbu kvalitātes. Šoreiz konkursa darbnīcas darbā tiks iesaistīti arī potenciālie teātra dramaturgi, tā uzsverot šī kopš pirmskara laikiem gandrīz vai piemirstā tehniskā profesionāļa nepieciešamību šodienas Latvijas teātra procesos. Darbnīcu norises laiks no 2014.g. 10.februāra līdz 16.februārim. „36 stundas” pēc būtības ir vienīgais nacionāla mēroga lugu konkurss, kas tādejādi kļūst regulārs.
            Ieinteresētajiem autoriem līdz 2014.gada 20.janvārim jāiesūta savi teksti radošajam konkursam elektroniski e-pastā 11@darbnicas.lv, norādot darba autora kontaktinformāciju (tālruņa numuru un e-pasta adresi). Konkursam iesniedzamas pabeigtas lugas, taču dramaturgam jābūt atvērtam piedāvājumiem lugas tekstu darbnīcas norises laikā mainīt, ja tas nepieciešams lugas kvalitātes paaugstināšanai, saskaņā ar darbnīcās iegūtajām atziņām un lasījuma režisora, kā arī teātra dramaturga ieteikumiem. Luga nedrīkst būt iepriekš iesniegta kādā citā konkursā, publicēta, vai iestudēta. Lasījumiem iesūtītos darbus vērtēs atlases komisija – dramaturgi Lauris Gundars, Jānis Balodis, Rasa Bugavičute un „Dirty Deal Teatro” direktore Anna Sīle.
 
2. PRAKTISKĀS TEĀTRA TEKSTU IZSTRĀDES DARBNĪCAS
„36 STUNDAS”
NOLIKUMS
Rīgā, 2013.gada novembrī
 
Biedrība DARBNĪCAS, sadarbībā ar Dirty Deal Teatro, Latvijas Dramaturgu ģildi un Latvijas republikas Kultūras ministrijas atbalstu izsludina un īsteno 2. PRAKTISKĀS TEĀTRA TEKSTU IZSTRĀDES DARBNĪCAS „36 stundas” ar mērķi:
 
veicināt Latvijas dramaturģijas attīstību, stimulēt jaunu darbu tapšanu un to apriti Latvijas teātros;
veicināt jauno dramaturgu atpazīstamību potenciālās auditorijas un teātra profesionāļu vidū;
veicināt jaunu radošo sadarbības platformu iespējas, aktīvi iesaistoties procesā, iedzīvinot lugu teātrī.
 
Darbnīcas norisināsies Dirty Deal Teatro telpās no 2014.g. 10.februāra līdz 16.februārim.
Pretendentiem uz dalību darbnīcās jāiesūta savi teksti radošajam konkursam elektroniski e-pastā 11@darbnicas.lv līdz 2014.gada 20. janvārim, norādot darba autora kontaktinformāciju (tālruņa numuru un e-pasta adresi).
Lasījumiem iesūtītos darbus vērtēs atlases komisija – Lauris Gundars, Jānis Balodis, Rasa Bugavičute un Anna Sīle.
Komisija izvērtēs darbnīcām iesniegtos darbus, atlasot divus augstvērtīgākos tekstus, kas nedēļas laikā (36 stundās), sadarbībā ar autoru, režisoru un aktieriem, tiks izstrādāti līdz skatuves lasījuma formai, kas paredzami publiska pasākuma veidā 16. Februārī Dirty Deal Teatro. Par atlases rezultātiem autori tiks informēti telefoniski vai elektroniski līdz 1.februārim.
Darbnīcām pieteiktajai lugai jāatbilst šādiem kritērijiem:
konkursam iesniegtajai lugai jābūt pabeigtai, taču dramaturgam jābūt atvērtam piedāvājumiem lugas tekstu darbnīcas norises laikā mainīt, ja tas nepieciešams lugas kvalitātes paaugstināšanai, saskaņā ar darbnīcās iegūtajām atziņām un lasījuma režisora ieteikumiem;
luga nedrīkst būt iesniegta kādā citā konkursā, publicēta, vai iestudēta.
Pretendentam uz dalību Darbnīcās jābūt gatavam pilnā apjomā piedalīties darbnīcās, iesaistoties diskusijās u.c. darbnīcu procesos kopā ar piesaistītajiem režisoriem un aktieriem apspriežot gan savu, gan citu klausītāju tekstus. Skatuviskās izstrādes procesā visu pretendentu dalība ir obligāta.
Iesūtot savu tekstu darbnīcu konkursam, pretendents piekrīt šim nolikumam un apņemas to ievērot.
Lasi par 2013. gada “36 stundām” -
Projekts notiek, pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Kultūrkapitāla atbalstam.

Skribenta007 pārdomas par šo konkursu.

  Tie, kas lasa par pēdējiem literārajiem konkursiem (īpaši saistītiem ar dramaturģiju), ir kritizējuši nolikumus, norises par neskaidrību, nesaprotamību. Tos, kas uzreiz runā par naudas dalīšanas principiem, aizmirsīsim. Es uzskatu, ka autoram jādzīvo no saņemtā par lugas iestudējumu. Tomēr ir arī citas kļūmes, ko apskatīsim, pakritizējot šo, “36stundu” konkursu.
 Vispirms, manuprāt, šis konkurss tādos teātra pasaules pabērnu lomās ieliek organizatoru amatbrāļus- lugu autorus. Arī pats konkurss šķiet neloģisks  uzbūvē. Uzreiz par to, kas ir tas neloģiskais, varbūt nepareizais. 
  Pirmais. Komisija, kas minēta nolikumā, izvēlas divas lugas, kuras tad diviem režisoriem jāizveido par skatuves lasījumu. Nolikums neko nesaka par pašu režisoru izvēles tiesībām. Izskatās- tādu nav. Izvēlas vieni, dara citi. Tāds klibs risinājums. 
  Otrais. Nolikuma teksts jau iepriekš pasaka, ka lugu autori tādi puskoka lēcēji vien ir, kuriem prātu un prasmi pareizi veidot lugu tekstus 36 stundās iedos tie divi izvēlētie režisori. Pameklēju Google, bet  neko neatradu par to divu acīmredzamu tuvu stāvēšanu Blaumanim , Gulbim, Priedem amatprasmēs. Izskatās- klibais veselo mācīs dejot, kaut traģiskākā situācija latviešu teātrī šobrīd ir ar režiju. Milzīgais jauniestudējumu skaits teātros liecina par neprasmi piesaistit skatītāju vairāk kā 20 izrādēm. 
  Ir tā, ka, kādu kritizējot, ļoti skaisti kritiķis izskatās, ja spēj piedāvāt savu risinājumu. Mēģināšu.
 Man ir savas domas, kā šādam konkursam būtu jānotiek.
Pirmais posms. Autori iesūta savas lugas.
Otrais posms. Piesaista 5-9 režisorus, kuri  katrs izvēlas no iesūtītā vienu lugu.
Trešais posms. Visi režisori balso par trim labākajām lugām, katrs izveidojot savu trijnieku. Apkopojot balsojumus, izvēlas divas labākās, kuras izvirza skatuves lasījuma veidošanai ar režisoriem, kas lugas izvēlējušies.
Ceturtais posms. Notiek divu skatuves lasījumu izveide.
Piektais posms. Skatītāji un/vai žūrija balso par labāko no diviem skatuves lasījumiem.
 Jā, manā piedāvājumā ir viens zemūdens akmens. Jārisina, kā rīkoties, ja divi vai vairāki režisori izvēlas vienu lugu, bet  to var izlemt.
  Manā piedāvājumā ir loģiskais risinājums, kad režisors izvēlas to, ko grib iestudēt. Reizē konkurss liek vai ļauj režisoriem iepazīties ar vairāk kā vienu lugu.Tas varētu būt interesanti visiem lugas iesūtījušajiem. Arī finālpasākuma apmeklētājiem daudz interesantāk būtu sekot daudzpakāpju norisei pirms skatuves lasījumiem, ja to publiski atspoguļo. 
  Vēl šāds risinājums būtu tāda kā pātaga vai kliņģeris mūsdienu latvju teātra pasaules slinkākajai daļai-režisoriem. Par to mēs ar paziņu, kas man pavēstīja par festivālu “LaipaVIII”, runājām Jēkabpilī. Jo teātru repertuārs reāli liecina par atmiņu un veiksmīgu uzvedumu neskaitāmām reinkarnācijām. Neticiet- izcilās Liedskalniņas “Ilgu tramvaja” atkārtojumi vairākos teātros, Nacionālajā vien- “Lilioms”, “Bagātā kundze”(izcilās filmas pakaļdarināšanas mēģinājums, spēlējot uz filmas mīļotāju atmiņām), “Latgola.lv” –Baltinaviešu izcilā amatierteātra ansambļa veikuma kopēšana.
  Gaidu Latvijas teātra režijas atdzimšanu, kuru redzēsim, samazinoties jauniestudējumu skaitam un palielinoties izrāžu skaitam. Tam var palīdzēt šādi “36 stundu” konkursi, kuri stimulē režisorus meklēt jaunu. Tiesa, reti klibu zirgu ārstē, bet ved uz kautuvi. Es, protams, neaicinu to darīt ar neveiksmīgiem režisoriem.  Atkočunu gan varētu. Ne jau uz kautuvi, bet Lietuvu aizsūtīt.

Komentāri (0)  |  2013-12-13 18:45  |  Skatīts: 4423x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ