skribents007.1s.lv

 


Ēnu spēles televīzijā.


Retas ir tās reizes, kad skatos televizoru, tomēr jaunāko oriģinālo latviešu teleseriālu nepamanīt nedrīkst. Detektīvs. Pats par sevi šis seriālu veids ir grūts, jo skatītāju vēlmes ir tik dažādas!

  Vienam vajag daudz līķu, otram  varonīgu un visvarošu pozitīvo galveno varoni,  trešam vajag seksa intrigu pa vidam, ceturtajam vajag noslēpumainību un domāšanas procesu atklāšanu. Visi kopā šie dažādie gribētāji paši detektīvseriālu izveidot nevar, bet skatīties, un pie tam skatīties labu seriālu, tomēr grib.

  Seriāla veidotājiem vajadzēja iztapt visiem augstāk nosauktajiem un vēl kritiskajiem vērtētajiem, kuri pamanīs pat  to, ko vienkāršs, labvēlīgi  televizoru vērojošs skatītājs palaidīs garām.

  Sāksim ar scenāriju. Spriežot pēc pirmās sērijas, katra sērija ir pabeigts noziegums ar atrisinājumu un secinājumu daļu. Līdzīgi kā Šerloks Holmss ar Vatsonu un kādu no nesaprātīgajiem policistiem Konan-Doilam katra stāsta beigās izanalizē notikušo, arī mūsu seriālā noslēgumā galvenie varoņi pie vīna (? tiešām neatceros, kaut ko dzēra) glāzes „pieliek punktu”. Lai visiem viss skaidrs.

Pirmās sērijas dabiskās grūtības, kad jāiepazīstina ar galvenajiem varoņiem un vēl arī jāpastāsta viss noziegums, scenāristiem ir izdevies pārvarēt godam. Vēlāk jau būs vieglāk, jo iepazīstināšanas „tūre” nebūs vajadzīga. Darbība un norises ir dinamiskas, aina seko ainai un daudz līdzi domāt neiznāk. Paspēj tik sekot! Kopumā ļoti labi!

 Scenārija aktieriskais un režijas izpildījums. Scenogrāfija. Par scenogrāfiju grūti runāt, jo pati vieta ar interjeru uzliek savu zīmogu. Tomēr piedāvātās iespējas izmantotas labi. Kostīmi izskatījās pietiekoši pieklājīgi un katram atbilstoši. Mielasta skatā neveiksmīgs kameras novietojums ļāva saskatīt pilnīgi tukšos viesību galdus. Tikai glāzes! Tomēr kamera tik maz to parādīja, ka iespējams es vienīgais pamanīju. Mazliet pārsteidza,  manuprāt, pavecais ,kaut lielais Aivara Siliņa veidoto tēlu atvedošais auto. Tāpat jau netaisījās to dedzināt, varēja kaut kas labāks būt.

  Ļoti daudz par saviem tēliem pastāstīja V.Vētra un I.Briķe. Kaut kādu konfliktu parādīja A.Ančevska un I.Ķuzules tēli. Izveidoja intrigu skatītājam nākošajām sērijām. Aivaram Siliņam šoreiz mazāk darba, kaut neticami izskatījās, kad smacēšanas skatā upuris nepretojas. Kaut sazāļots, bet vismaz kādu roku pakustināt varēja! Es jau nodomāju, ka Aizbaltes varone savu darbu būs sekmīgi padarījusi. Interesanti, ka paši nozieguma notikumi sērijā risinās gandrīz ekrāna darbībai atbilstoši laikā. Patika Alda Kusiņa atveidotais tēls. Savukārt Ančevska atveidotā detektīva pārvaldnieka grūstīšana nav īsti loģiska. Te vajadzēja ieturēt to saskarsmes veidu, ko detektīvs nodemonstrēja attiecībā pret atturīgo portjē un porno skatīšanos. Detektīvam ir maz iespēju ar apliecību vērt vaļā mutes citiem. Ar personības valdzinājumu vai baisumu, vai naudu. Saprotu, ka mēģināts skarbo Ančevska varoni pretstatīt sievišķīgajai Ķuzules varonei. Skatīsimies, kā tas izskatīsies nākošajās sērijās.

 Cik nu sērijai paredzētais laiks ļāva, ir iepīti viltus pavedieni. Par „ ļauno pārvaldnieku”, par striptīzmeiteni. Te veiksmīgi izspēlētas standartsituācijas no detektīviem. Pirmajam nav ko slēpt, kaut pagātne liek tā domāt, bet otrajai ir ko slēpt, bet ne tas, par ko tur aizdomās. Aktieri spēlē precīzi, labi.

 Mārtiņš Egliens bija viens no visinteresantākajiem, paspēja visvairāk tēlā parādīt dažādo. Tāds izpalīdzīgs, draudzīgs, labsirdīgs. Darīs, ko liks, bet uz lielu iniciatīvu nav gatavs. Mazā izmēra kurpju apspēlēšana bija eleganta. Tiesa, brīdī, kad no apsargājamā A.Siliņa atveidotā tēla istabas vajadzēja pēc Aizbaltes varones rīkojuma skriet prom, manuprāt, kurpes kaut kā atkal bija nokļuvušas uz kājām. Tas bija mazliet dīvaini, jo situācijā, kad paredzama ilga sēdēšana uz vietas, neviens nevilks atpakaļ kājās izmērā mazus apavus.Vaŗēja apspēlēt skaraidīšanu pa māju plikām kājām. Kaut zeķēs.

 Iespējams, ka varēja atrast vēl kādas kļūmes un neizdarīto līdz galam. Tomēr šajā mirklī es atcerējos seno recenziju par filmu „Velna kalpi” uzreiz pēc filmas žurnālā „Māksla”. Arī Aleksandra Leimaņa klasiku recenzents sākumā vērtēja pozitīvi, tad sāka salīdzināt ar žanra klasiku no Francijas ar tērpiem, piļu interjeriem u.t.t.  Uzreiz „Velna kalpi” zaudēja , tomēr tā laika recenzentam beigās atradās vārdi par to, ka tas ir pirmais latviešu ši žanra (kostīmfilmu) paraugs, un ir jāpriecājas par to, kas ir izdarīts. Arī TV3 šis ir, manuprāt, pirmais detektīvseriāls (Viens no pēdējiem un labākiem bija Latvijas televīzijā „Rīgas gambīts” .Jā, kad viņu atkal rādīs?). Tad nu lai izdodas godam turpināt, un lai līdzīgi kā ar „Velna kalpiem” vēl pēc 30 gadiem mēs „Ēnu spēles” skatītos un priecātos , teiktu- kad atkal kaut kas tāds latviešiem būs! Atcerēsimies, ka arī „Velna kalpus” savējie Rīgā nemaz tā nerāvās aicināt filmēt, bet Maskavas atbalsts tolaik ļāva tiem tapt. Arī turpinājumam par velna dzirnavām. Tagad, pēc daža uzraksta filmas kadros izskatās, ka ES atbalsta šo seriālu. Kaut kas līdzīgs vēsturiski, vai ne? Atkal paši spējam tikai kritizēt, bet lielā savienība ( cita katra savā vēstures laika posmā) pamana, ka vajag labu izklaidi.

 Skatīsimies! Ir cerīgi. Man tagad atkal mājā jāatrod sava vieta pie TV ekrāna, kur manis jau labu laiku nebija. Jā, vajadzētu sekot atbildes gājienam ar labu seriālu no Latvijas Televīzijas puses. Scenāriji! Tas ir galvenais mūsu seriālu trūkums. Rakstiet scenārijus televīzijas seriāliem! Ar darbību, dinamiku, asiem, interesantiem dialogiem.

   

Komentāri (4)  |  2012-10-01 15:12  |  Skatīts: 2322x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
@gajputns* - 2012-10-01 19:06
par tām dažādajām publikas vēlmēm runājot... Nu,man varbūt ko šādu gribētos http://tekstiteatrim.wordpress.com/2012/09/15/xfiles/
:-) Tas tā,mazliet ironizējot...

Skribents007* - 2012-10-02 11:12
Jā, izlasīju to domu par latviskajām slepenajām lietām. Būtu bezgala interesanti. Varētu pat nebūt tehniski dārgi uzņemšanā. Zini, man tāda jokaina doma. No zināmajiem seriālu režisoriem Virdžīnija Lejiņa itkā šobrīd brīva no lieliem darbiem. Var šo ideju piedāvāt. Jo saprotu, ka izvērst darbu milzīgam scenārijam ,lai tas stāvētu bez uzfimēšanas- muļķīgi. Tiesa, tad nu ļoti daudz vēstures zināšanu autoram jābūt. Un ieinteresētam režisoram. Tur jau visu ko varētu iepīt no Latvijas vēstures un mītiem. Doma brīnišķīga! Bez ironijas

@gajputns* - 2012-10-02 18:28
ja vien viņa Jums pazīstama vai kā, variet droši viņai šo linku viņai sùtīt...jo tāpat jau pašmàju seriāli pēc būtības vairumā ir ārzemju seriàlu atdarinājums,kas pats par sevi nav nekas īpašs, jo jaunus velosipēdus izgudrot grūti :-) un daudziem latviešiem jau galvenais pašu aktierus redzēt:-)
Jā, nu bija ltv7 A.Gaujas "Neparastās lietas",bet tas bija pasen un nez vai daudzi šo raidījumu atceras...

Skribents007* - 2012-10-02 22:34
Jā,Gaujas "Neparastās lietas "neatminu. Pameklēsim,varbūt atrodu kādu, kas ko zina.


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ