skribents007.1s.lv

 


Kas ir Edvīns Jansons? Iepazīstinu.


Komentārs:

Ješka* - 2014-07-07 14:57
Edvīns Diletants


 Pēc diskusijas Rakstniecības un Mūzikas muzejā internetā radās jautājumi- kas ir Edvīns Jansons? Tad nu radās doma iepazīstināt ar šo gados ne ļoti jauno , bet jauneklīgo vīru. Viņa dzīves gaitas un zināšanas par literatūru un literātiem ir  dziļas. Ne tikai no grāmatām smeltas.

 Par sevi pats saka: „Esmu strādājis par vēstures skolotāju un pasniedzēju Ziemeru 7-gad. sk. (skolotājs, direktors), Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātskolā, Ķoņu 8-gadīgajā  skolā, Apes vidusskolā, Mazsalacas vidusskolā ,Valmieras 28. PTV, Jaunpiebalgas vidusskolā, Valmieras skolēnu namā, Vilces pamatskolā. Vidusskolas vēstures skolotājs; vēsturnieks; evaņģēlists; kapelāns. Kā hobiji: kalnu un kājnieku tūrisma instruktors; OS un kalnos kāpšana - reiz bija.”

Par savu izglītību pats saka: „Mācījos Lestenes pamatskolā. Bikstu pamatskolā. Dobeles septiņgadīgajā skolā. Rīgas 7. septiņgadīgajā skolā. Rīgas 1. strādnieku jauniešu vidusskolā, LVU juridiskajā fakultātē, LVU Vēstures un filoloģijas fakultātē(beidzis 1958.gadā, saņemot LVU diplomu, kurā man piešķirta vēsturnieka kvalifikācija un Vidusskolas vēstures skolotāja nosaukums). 2008. gadā beidzu Eiropas Kristīgā semināra LVDA LKKS filiāli Jelgavā un saņēmu 3 sertifikātus un diplomu praktiskajā teoloģijā.”

Šobrīd izdotās grāmatas 6 grāmatas. Gan dzeja, gan proza. Tos neskatot publicējies  vēl sešos dzejas kopkrājumos.

Jau mazliet ieinteresēju? Tātad ,stāstīšu par dzejnieku, par rakstnieku, kurš studiju gados aktīvi darbojas Jauno autoru apvienībā, tajā laikā ir pirmie sekmīgie mēģinājumi prozā – stāsts „Svešais cilvēks” 1956. gadā  iespiests universitātes laikrakstā „Padomju Students” un iegūst 2. vietu universitātes literārajā prozas konkursā. Drāmu „Pie cilvēkiem” 4. cēlienos, 8 ainās augsti novērtē prozaiķis un dramaturgs Arvīds Grigulis. Atzinīgi izsakās arī Valmieras teātra galvenais režisors Pēteris Lūcis, taču iestudēšanai to nepieņem, jo luga esot ar traģisku finālu, kas padomju cilvēkam nav pieņemams. Tad darba gaitas nav ļāvušas pievērsties rakstniecībai. Tagad autors.  kuram nākamgad būs 80 gadi un atkal ir atsācis rakstīt, saka: „Man ir daudz bijuši personīgi kontakti ar Imantu Lasmani, Hariju Heisleru, Hariju Gāliņu, Jāni Plotnieku, ne tik cieši, bet daudzkārt ar Ojāru Vācieti, Knutu Skujenieku, Liju Brīdaku, kā arī Rakstnieku savienības prozas un dramaturģijas sekciju iknedēļas darbu iztirzājumu sanāksmēs ar Arvīdu Griguli, Ēvaldu Vilku, no 1948.- 1950. gadam - ar Vizmu Belševicu...”

  Ceru, ka ieintriģēju vēl vairāk. Tagad mazliet par viņa dzeju. Viens no jaunākajiem dzejoļiem šeit:      Rudens vīzija.

         Kad migla pieglaužas logam,

         Redzu, kā saullēktā plīvo

        Pāri dārza vecajam žogam

        Tavi mati rudens vējā.

               Rudens lietus asaras laista

               Vīstošās asteres ziedā,

               Es redzu, cik esi tu skaista

              Miglā gaistošās saules lēktā.

       Caur miglu ieskanas telpā

       Rudens lietus asaru dziesma.

       Deg lapas vēja saltajā elpā.

       Gaist mākoņos saullēkta liesma.

               Caur miglu pieglaužas logam

               Rudens lietus asaru dziesma.

               Spulgo un mirdz tavās acīs,

               Vēl saullēkta sarkanā liesma.  09.10.2012.

Dzejā Edvīnam Jansonam , šķiet, nekas nav par grūtu. Pat tādas formas kā triolets ir sastopamas viņa dzejā. Šķiet, mīļa autoram šī dzeja forma. Viņš spēj lirikā būt gan ironisks, gan izsmējīgs, gan patiesi latvisks savos dzejas un prozas  vārdos. Vienmēr grib un priecājas būt savu lasītāju vidū. Iespējams, šī reālā satikšanās un sadzīviskā ,arī literārā sazināšanās ar tiem , kas mums daudziem šķiet vēstures lappuses nevis reāli cilvēki mūsu kultūrā, ļauj Edvīnam Jansonam vienkārši savā daiļradē būt gan meistarīgam, gan sabiedriski  nevienaldzīgam. Ļoti nozīmīga vieta daiļradē ir garīgumam, tam ko kristieši sauc par Ticību. Dievam. Edvīnam Jansonam gan šis garīgums ir ļoti patiess un reizē latvisks. Saistīts ar dzimto zemi, savu tautu. Īsts dzejnieks nespēj nerunāt par mīlestību. Jansonam tas izdodas patiesi un ne patētiski. Lai tāpēc skan nākamais dzejolis. Es tiešām domāju, ka tas ,jums lasot, skanēs:

                    Ko man ar sirdi darīt…

 Man jāizbeidz

Par tevi atkal domāt!

Laiks ātri steidz,

Sāk rudens nākt

Un skumjas sirdi mākt.

     Man jāizbeidz

     Vēl tevi gaidīt, cerēt!

     Jau dzērves kliedz,

     Beidz bites ziedos sanēt,

    Bet sirds to negrib manīt.

Man jāizbeidz,

Kas bijis, nekad nenāks

Vairs atpakaļ,

Kaut sirds vēl sāp

un ilgās nesadzīst.

      Man jāizbeidz!

     Jau virši silos vīst,

     Bet sirds to neatdzīst,

     Vēl mīl un nesadzīst –

    Ko man ar sirdi darīt…?    20. 09. 2012.

  Tagad sekos pats interesantākais. Šodien varu pavēstīt, ka Edvīna Jansona jaunākā dzejas krājuma „Apskāviens” atvēršanas svētki. 27.oktobrī 13:00 Rīgā, Vīlandes ielā 9, Rīgas Vīlandes baptistu draudzes namā. Visi ir laipni aicināti! Zemāk- pasākuma programma afišā. Pasākuma vietā ir vairāki simti vietu. Droši ejiet tikties ar šo autoru, kas arī ir ļoti interesanta personība. Tiks atvērta grāmata ar 410 lappusēm! Dzejas.

  Tie, kas apmeklē interneta vietni www.draugiem.lv,  Edvīnu Jansonu var iepazīt šeit:

https://www.draugiem.lv/user/1075263/ pirms nākšanas uz grāmatas atvēršanas svētkiem.

 

 Edvīna Jansona bibliogrāfija:

Kopkrājums ‘Mīlestības kāpnes Debesīs.” Rīga, Mana grāmata,2011.

Kopkrājums ‘Cīruļdziesma saules starā.’ Rīga, Mana grāmata,2011.

Kopkrājums „Dzejas krājums. 1.sējums.” Rīga, Mana grāmata,2011.

Kopkrājums ‘Zem Dieva mantijas.” Rīga, Mana grāmata,2011.

Kopā ar Laimdotu Vištarti divu dzejnieku „Mīlestības gramatika jūtu ugunskurā.” Rīga, Mana grāmata,2011.

Proza, pārdomas, esejas„ Ar gara acīm.” Rīga, Mana grāmata,2011.

„Ceļmalas virši”, dzeja, Rīga, Mana grāmata,2011.

„Dvēseles sirdspuksti.” dzeja, Rīga, Mana grāmata2011.

„Grēka maratons. Distances sākums.” , Rīga, Mana grāmata,2011.

„Grēka maratons. Vidzemes mazajos lielceļos.’ Rīga, Mana grāmata2011.

Kopkrājums ‘Mana Latvija”. Rīga, Mana grāmata,2012.

„Sirds nebeigs mīlēt’, dzeja, Rīga, Mana grāmata.,2012.

 

Komentāri (13)  |  2012-10-11 17:45  |  Skatīts: 20717x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
Degvīns* - 2013-06-09 16:05
Pārslavēta viduvējība.

Skribents007* - 2013-06-25 10:21
Īsti viduvējība nav, jo izdod nemitīgi savus darbus bez valsts naudas. T'atad- atšķirībā no Vērdiņiem,Vadoniem,Langām ir daudz, daudz pieprasītāks..Reāli -ar pircēju maciņu novērtētāks.
Interesants ir ar to, ka Vācieša, Belševicas paaudzes reāls laikabiedrs unl abs paziņa.Varam novērtēt-kas tolaik palika aiz nosaukto mugurām īsti nepamanīti tolaik un kā tas līmenis izskatās uz šodienas tekstdaru fona.. Diemžēl, mūsdienu kritikas nekritiski ievērotie autori acīmredzami zaudē.
Šādi vienkārši un elentāri var salīdzināt radošo spēju līmeņus pirms 50-60 gadiem un šodien. SEnāk prasmesun darbaspēju bija vairāk.Daudz vairāk. Arī rezultāts-spožāks.

sala* - 2013-09-27 14:21
rīmnieks

malu dzejnieks* - 2013-10-01 14:48
Tikai švakai precei vajadzīga reklāma....

Skribents007-malu dzejniekam* - 2013-10-01 15:13
Tiesa, tikai švakai precei vadzīga reklāma. Vienkāŗši man rokās tika kāds no E.Jansona krājumiem, patika. Izdomāju arī citiem pavēstīt, jo šim autoram reklāmas kā tādas nekur nav bijis.Pats viņš steidz darīt- jo kā pats saka- gadi, gadi ...
Cenšos iepazīstināt ar tiem, kuri VKKF un Latvju Tekstu atzīti nekad nebūs, jo no kvalitatīvas konkurences tie VKKF un LT visi baidās.

gogo* - 2014-01-12 10:24
Ir muļķīgi atsaukties uz pazīšanos ar ievērojamiem dzejniekiem. Viņa dzejā nav nekā tāda, kas liktu saausīties. Viss pareizi salikts, bet jauna nekā. Garlaicība.

Skribents007-pogo* - 2014-01-12 13:22
Tā nav atsaukšanās uz ievērojamiem dzejniekiem ,bet uz laiku, kad apgūti dzejas pamati.Tā bija mana nevis Jansona vēlme. E.Jansons atspoguļo to ievērojamo autoru paaudzes vidējo varēšanas slāni.
Būsim reāli un atklāti- katram dzejniekam ir varēšana un gribēšana. Viens tiešām labs dzejolis krājumā-pietiekoši, bet pārējiem jābūt līmenī. Jansons to nodrošina, bet pēdējo desmitgadu izglītības upuri dzejtekstos-diemžēl ne.
Jo tas teiktais- viss pareizi salikts, liecina par zināšanām, izglītību .Tehnisko prasmi, kura pēdējās desmitgadēs ir pazudisi.
Jansons ir draugiem.lv. Viens no maniem diviem (Meklēt Jānis Skribents). Tur publicē jaunāko. Interesanti vērot to radošo procesu dienu ritējumā. Iesaku. Palasiet arī otru- Hariju Krūzi.


Rondo* - 2014-06-04 07:32
Tā nav dzeja, bet banāls, bezgaumīgs, pagalam diletantisks nodrāztu frāžu savārstījums. Apbrīnojams (lai neteiktu pārsteidzošs) paškritikas trūkums. Skribenta piesaukto slaveno dzejnieku laikā šādi garadarbi netiktu pat līdz apspriešanai jauno autoru seminārā. Vienkārši nožēlojami, ka šāds "līmenis" tiek celts priekšā kā ilustrācija tālaika dzejnieku vispārējai varēšanai - ir tomēr lietas, ar kurām nejokojas un par kurām neņirgājas - arī tad, ja saprašanu par tām Dieviņš pamazāk devis.

Skribents007* - 2014-06-04 13:20
Mūsdienu "Latvju tekstu" privitīvu īsrindu tekstiem diemžēl nav divu vissvarīgāko lietu- sirds un vienotas domas. Par formu nevajag strīdēties. Ja autors pārliecina, viss ir labi. Šodien to "akceptēto" autoru teksti- pārstāstījumi bez dvēseles, bez vēlmes atklāties.
Atceros vienu no pirmajiem dzejas "apcerējumiem'šēit, kad "akceptētais"mēgināja veidot formu, bet- vienkārši nemācēja.
Jansonam ir amatprasme. varētu pārmest šo pēdējo gadu kvantitāti, kad katru dienu pat vairāki dzejoļi. Es pārmest nevaru- cilvēkam vairāk kā 80gadu, viņš vienkārši cenšas paspēt izdarīt. Viņa bez valsts atbalsta izdotās grāmatas pērk(tātad cilvēkiem vajag to autora sirdi dzejolī). Viņa darbi ir pieprasīti. Ko mēs drīkstam pārmest, ja oficiāli atzītie tagad būs izkaukuši obligāto grāmatu iepirkumu bibliotekām? Ļaudis lasa vai nelasa- oficiālos iepirks, lai pēc 10 gadiem nelasītas izmestu no tām pašām bibliotekām.

Ješka* - 2014-07-07 14:57
Edvīns Diletants

edvīns* - 2015-03-08 16:07
Kapēc Jūs visi tie īstie, laikmetīgie dzejnieki : "gog", "sala", "malu dzejnieks", "degvīns", "Rond" u. c. slepjat savu īsto vārdu un kā klaiņiojoši suņi rejat un kaucat, astes nolaiduši, slapstāties zem šim palamām...?

Piča* - 2015-11-27 21:17
Gribēja atņirgt zobus, bet protēze izkrita...

zobgalis* - 2016-08-06 20:23
edvīnam galvā degvīns


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ