skribents007.1s.lv

 


Sporta filma- visai tautai?


Rakstīt par jaunāko latviešu kultūrā un neaiziet uz jaunāko latviešu lielfilmu, kura tiešām ir domāta mums, skatītājiem kinoteātru krēslos, ir grūti. Tāpēc aizgāju uz Latvijas greznāko kinoteātri "Spledid Palace" jeb veco Rigu. Šķiet, tādam notikumam jāizvēlas greznākā zāle,bet ne mūsdienu betona kluči,kuros pa vidu popkorna graušanai uzmet skatu uz ekrānu.
Datums ir 23.novembris. Dienas vidus. Seansa sākums 15:30. Darba dienas vidus. Šķiet, daudzi it kā filmu vēl nav redzējuši, skatītājiem būtu jābūt. Tomēr pusstundu pirms seansa pa kinoteātra gaiteni klīst viens skatītājs- es. Pusstundas laikā skatītāji sarodas. Ne daudz, bet kādi 40-50 būs. Neesmu regulārs kino apmeklētājs, tāpec nezinu, vai tas ir daudz vai maz.
Pirms zālē nodziest gaisma, atceros Latvijas kino veidotās sporta filmas. 'Karalienes bruņinieks"(1970.gads. Režisors R.Kalniņš), kaut kas no sporta bija " Naurī" , bet tieši basketbolam veltīta bija " Tāpēc, ka es esmu Aivars Līdaks" (1978.gads, režisore Biruta Veldre, lomās tagad zināmi basketbola cilvēki un aktieri). Tātad ne pirmā filma, kas tapusi ar sporta tematiku. Tiesa sporta tematika latvju kino pavīd arī citās filmās. "Limuzīnā Jāņu nakts krāsā" Lāsmiņa uznest kalnā aicina -sportistu, fizkultūras skolotāju. Vēl jau filma par desmitcīņniekiem " Vīru spēles brīvā dabā" (1978.gads. Režisors R.Kalniņš).. Ja par tehniskajiem sporta veidiem, tad par autoralliju bija arī " Rallijs" (1978.gads, A.Brenčs.) Detektīvs, kurā ne pedējā vietā sporta veida norises. Diezgan bagāta sporta filmu bagāža mūsu skatītajam, bet kurš manis nosauktās atceras, ir redzējis?
Skatīsim jaunāko- "Sapņu komanda1935". Basketbola norises Latvijā pirms gandrīz 75 gadiem.
Redzam to, kā sāka. Galvenā arēna valsts Meistara titula iegūšanai- telpa,ko ikdienā izmanto citiem mērķiem. Zinātājam nebūs pārsteigums tā laika sporta sabiedrības sašķeltība, kas arī parādīta precīzi,saprotami, bet ne uzbāzīgi. Režisoram Graubam nav nejaušu tēlu. Tā gan N.Bērzs, gan P.Gaudiņš tiek izmantoti klasisko 30gadu birokrātu atveidē. Man gan šķita, ka G.Skrastiņa sporta padomē runāto ieskaņojis cits aktieris. Saprotu, ka dažam varbūt nepatiks populāro citu profesiju pārstāvju izmantošana mazākās lomās, tomēr situācijā, kad nav velēšanās izmantot ārzemju aktierus, var taču izmantot dienvidnieciskus populārus cilvēkus. Tas nav nekas slikts, ja uzaicinātie tiek galā ar uzdevumu.Tiek galā. Man ļoti palīdzēja jauno aktieru -basketbolistu vārdiskā nezināšana. Ieraugot- zināju M.Manjakovu, vēl dažu (Tas, iespējams, tāpec ka teātros strādā "uz režisoru", bet ne aktiera-zvaigznes veidošanu.) Viņi filmā izveidoja komandu, parādīja tās tapšanu..
Darbība ātra, norises -skatītājos emocijas rosinošas. Mazliet varbūt pārāk krasas kadru maiņas, bet dod filmai arī dinamiku. Visos Aigara Graubas kino darbos ir diezgan liela vēlēšanās parādīt vēsturisko atmosfēru, kas arī izdodas. Godīgi teikšu,ka, lai arī var teikt, ka uz vecumu cilvēku saraudināt ir vieglāk, bet filmas seansa laikā režisoram ar aktieriem tas ir izdevies. Viens no kino jomai labākajiem man šķita M.Manjakovs. Tas ir talants, kad bez skaļiem vārdiem, bez dažviet liela ekrānlaika rodas skatiens, grimase, kas ir līdzvērtīgi un pietiekoši partnerim atbildot. Pavērojiet šo aktieri, kad iesiet skatīties filmu. Filmā ir personības, raksturi, to sadursmes. Ir acīmredzama mīlestība pret šo mūsu valsti. Es tiešām negribu atstāstīt filmas sižetu, tikai velreiz pateikt, ka, manuprāt, ir vērts filmu noskatīties, vēlāk nopirkt tās disku, jo tāds noteikti iznāks. Atceros, ka pirms manis viens pāris izvēlējās- uz kuru filmu doties, bet uz "Sapņu komandu" neaizgāja jo dāmai nepatika, ka tā esot par sportu. Šī filma nav par sportu, bet par cilvēkiem sportā un ap to. Par katru no mums, jo arī mēs katrs esam saistīti ar norisēm ap mums. Filma ir par cilvēku ne vienaldzību. Par vēlēšanos sasniegt mērķi. Par to, ka jebkurš mērķis ir sasniedzams, pienācīgi tam gatavojoties un uz to tiecoties.
Es visus aicinu iet, skatīties, ļauties autoru veidotajam stāstam. Līdz šim labākais režisora un manuprāt-arī pēdējo 3-4 gadu latvju kino veikums. Protams ne ideāls. Bet ir talants un iemaņas, lai taptu filma, kas varētu pretendēt uz daudzu valstu kino ekrāniem. "Sapņu komanda1935" šo ārvalstu kinoteātru ekrānu apmeklējumu noteikti uzsāks.
Jā, kam filma noteikti nepatiks, kam pat nevajag iet uz to skatīties? Tiem, kam mūsu valsts nav nozīmīga, kam mūsu valsts pilsoņu veikums savas valsts labā nav nozīmīgs, kam griba vienmēr visu nozākāt, paņirgāties, apmetāt ar dubļiem kaut ko labu. Cilvēkiem, kuriem nervu drudzi izraisa kaut ka laba pieminēšana saistībā ar mūsu valsti. Arvim Ostupam ar ņurdēšanu par "pūkaino nacionālismu" un Tatjanai Ždanokai šādu filmu nevajag skatīties. Arī dažam kino ļaužu petīcijas rakstītājam, bet es domāju, ka daudzi citi droši var iet uz šo filmu, kas tiešām veidota mums- skatītājiem. Interesanti taču, kad kinozāle ar prieku uz ekrāna notiekošo vēro gan mūsdienu P.Gaudiņa tēla līdzinieki kā E.Jaunups, kad titros redzam vienu no konsultantiem Aināru Bagatski, kas līdzīgi V.Baumanim trīsdesmitajos tukšā vietā veido cīņasspējīgu basketbola izlasi. Pēc filmas noskatīšanās katrs var apskatīt savu dzīves gājumu un arī devumu. Ja mākslas darbs uz to mudina, tad ir labi. Ja mākslas darbs mudina pārtapt labākam, tad es vienkārši nezinu, ko autori vairāk var vēlēties. Kaut- aicinu neapstāties un augt. Savukārt visus, kuri nav redzējuši, aicinu iet un skatīties. Jo šī ir patiesi ģimenes filma, kas aicina rast sev merķi un tiekties savas valsts un sevis paša labā.
P.S. Šveices čempionāta sporta zāli filmā telo mūsu " Daugavas sporta nama " zāle, kas būvēta 1962.gadā. 1937.gadā 2.čempionāts notika Kauņā, kur tika uzbūveta halle kā Daugavas sporta nams, bet mums tikai .... 1962.gadā. Tas- pārdomām, ko vajadzēja paveikt un kādos apstākļos šai pirmajai mūsu Sapņu komandai. Tagad droši uz filmu, bet sarunu turpināsim, kad filmas laikā pārdzīvotais Jums liks domāt..

Komentāri (2)  |  2012-11-25 14:32  |  Skatīts: 2145x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
hm* - 2012-12-13 08:48
kur tad pazudis niknais skribents? kur literātu apriešana un kultūras izdevumu "analīze"? ;)

Skribents007* - 2012-12-14 10:29
Būs,būs. Viss jāuzraksta. No nekā nekasc nerodas.


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ