skribents007.1s.lv

 


Vādons publicēts Latvijas Avīzē. Vai apsveikt? Gandrīz feļetons.


  Čivinātāju vai tvitera saime sakustējās, jo šodien avīzē publicēts pirmais dzejolis. Tagad to darīšot regulāri. Internetā jūsmīgi saucieni no L.Langas, A.Eipura un paša autora. Dzeja jeb literatūra avīzē ir labi. Tiesa, arī līdz šim Latvijas Avīze bija vienīgā, kura lappusi atvēlēja romānu publikācijām. Vienmēr bijuši  arī raksti par procesiem. Tagad būšot dzeja- dažādu vecumu , pieredzes autoru darbi.

  Mazliet amizanti tas, ka ar tādu pompu tiek jūsmots par vienu dzejoli un aprakstu par autoru. Avīzē, kuras līdzšinējie centieni ar Lata romānu sērijas un citiem izdevumiem uzturēt lasītkāri no tās pašas Langas-Eipura „Latvju Tekstu” grupējuma puses tika nežēlīgi izsmieti. Tā neesot literatūra. Tas tā- par attieksmi, kad spļauj katlā, no kura pēc tam tomēr grib strēbt. Un no lielākas bļodas nekā „Latvijas Avīze’ piedāvā. Tas ir, no Eipura komentāriem zem raksta avīzes tīmekļa versijā un tviterī var noprast, ka bija paredzēts lielāks dzejas apjoms.

   Tagad par publikāciju. Vādons bildē smuks un dzejniecisks. Blakus- viņa biogrāfija, ieskaitot necilo literāro daļu. Cik jau nu ir ko rakstīt par literāro darbību, tik tā teksta-četri teikumi. Paziņo, ka topot arī otrais dzejoļu krājums.

  Pats dzejolis. Bez nosaukuma. Mūsdienu valsts atbalstītajiem autoriem raksturīgi, bet lai nu paliek. Laikam, zinot Latvijas Avīzes lasītāju literāro gaumi un lasīšanas tradīcijas, Vādons ir izvēlējies dzejoli, kaut mazliet atgādinošu vizuāli un saturiski Latvijas Avīzes tipiskajiem lasītājiem pierasto ārējo formu. Četras četrrindes , protams, bez interpunkcijas lietošanas. Nē, nav taisnība! Domuzīmi un jautājuma zīmi Vādons pazīst! Jo lieto. Atskaņas arī saprotamu iemeslu dēļ nav sastopamas sešpadsmit rindās. Brīdinu, ka četri „panti” veido vienu dzejoli. Tas- tiem, kuri nesaprot mūsu viedos autorus, paskaidrots pirms dzejas.

   Tekstā rakstīts par jūras malu, nakti. Milzums tēlu- akmeņi, smiltis, gaisma uz vaigiem, naktsputnu ēnas, plaukstas, aizšauta zvaigzne, brīdis, plaukstās pilošais karstums, dzelme, pirkstu gali, tumsa, brūce.  19 vārdi no teksta 72. Tēlu tik daudz, ka autoram izdodas ar mokām tos sasaistīt. Dažviet diezgan neloģiski virknējumi.

   Godīgi saku, lasīju ar interesi, šodien viens „Kultūras Dienā” teica sen  zināmus, tomēr pareizus vārdus – dzeju var salīdzināt ar dzeju. Tad no atraujoties no citas dzejnieces krājuma, kuras vārdu nepieminēšu, ķēros pie šim rakstam veltītās publikācijas. Iedziļinājos nopietni. Ja pirmās četras rindas vēsta par jūras malu, kurā redzam nopietns bēgums ( parādība jūras krastā, kad ūdens atkāpjas no krastmalas) ,atklājot akmeņus. Turpinājumā minēts, ka bēguma atklātie akmeņi ieaugs smiltīs. Te jau prasās pēc literāras parodijas- kā Vādons, sirms kļūdams, gaida, kad  akmeņi pazudīs smiltīs. Labi, tas tā. Pirmais pants nu ir beigts, ātri otrais jau top steigts!  Nākošās četras rindas vēsta par naktsputniem klajumā (Bēguma paplašinātais liedags domāts?) ,karstumu ,pilošu plaukstās maksājot par aizšauto zvaigzni. Diezgan nesakarīgi, nevēstoši, tikai nosaucoši parādās jaunie dzejas tēli, kuri nesaistīti tikai nosaukti. Otrais pants kad uzrakstīts, te jau trešam roka trīc!  Trešais pants jau piemin mūžību (vārdi ‘mūžīgi mūžos’)  un mirkli. Kādā sakarā? Un pēkšņi klajuma vietā ir dzelme! Krastmalā? Kaut kas kaut ko vēlas atdot sniedzoties pāri dzelmei.(dzelme- Dziļa vieta (upē, ezerā, jūrā); dziļums. Upes dz. Iekrist, noslīkt dz. Pārn.: Debesu dz. Jūtu dz. Dvēseles dz. – tā vēsta mums latviešu valodas skaidrojošā vārdnīca). Krastmalā, liedagā dzelme? Sieviešu kārtas būtne parādās trešajā pantā nenosaukta ( vārds ‘sniegdamās’). Situācija neaprakstāma, iespējams tāpēc Vādons to arī nedara. Tikai informē  kā ziņu raidījumā. Trešais pants nu jau ir beigts ,tagad ceturtais tiek steigts! Te nu rodas maza apjausma, ka saruna notiek nevis ar daiļu divkāju būtni, varbūt pat nāru, bet gan ar vistriviālāko dzejnieka sarunpartneri no vissalkanākajām pasaules dzejas rindām- zvaigzni! Glābt viņš to nevar ,bet cenšas! Mūsdienu dzejnieka literārais tēls ne tikai krītošas zvaigznes ar zobiem ķers! Atvainojos, ielūkojos ‘dzejā’- ar rokām tomēr, ar pirkstu galiem, kā jau trauslam dzejas tēlam, dzejnieka personificētājam pienākas. Finālā vēl viens neloģisms divās blakus rindās. Te brūces pirkstu galos (tekstā ‘pirkstu galos’) , te pēkšņi viena brūce, kura aizaug ar tumsu.

Tā , dzeja izlasīta. Vispār, tā nekas. Pat izpriecājos šovakar. Bez Dreslera pantu lasīšanas. Tomēr, Vādons sevi uzskata par nopietnu dzejnieku. Tad nu nopietni vērtēsim tālāk. Kopumā teksts ir cerīgs, nopietna literārā konsultanta palīdzībai esot, varētu pat tapt par dzejoli. Varētu Eipurs iesaistīties kolēgas literārajā attīstībā? Pats to nupat solīja daudziem iesācējiem,kuri viņu nemeklējot. Kad pazudīs milzums daudzie savstarpēji nesaistītie dzejas tēli, kad pazudīs neloģiskie apgalvojumi tekstā, it kā stāstošā par vienu notikumu, kad autors būs konsekvents- vai nu lietos interpunkcijas zīmes vai nu tāsnelietos. Citādi tagad iespaids- ko no skolas vēl atceros, to ielieku. Tā teikt, gatavojieties lasītāji tam ,ka attālinoties Vādona skolas gadiem, arī interpunkcijas zīmes pazudīs pilnībā no dzejas rindām. Lai būtu. Klusām gan ieteikšu, ka ir tāds amats-korektors- cilvēks vietās, kur sagatavo izdošanai literārus darbus. Viņam var uzticēt pieturzīmju salikšanu. Ja autors grib parādīt gramatikas zināšanu. Par to, kā nav, nerunāju- ritmu, atskaņām. Ja katra rinda ar savu ritmu,savu dinamiku, saistīts teksts tas nav.  Ko velti muti dzisināt. Te gan arī Skribents007 var palīdzēt! Ja man atsūta vēstuli, noskenēšu vēsturiskos lekciju pierakstus no piecdesmitajiem- bija arī par dzejas pantu, ritmu, atskaņām.

Varētu teikt, ka pirmie kucēni jāslīcina. Tomēr šis nav pirmais dzejolis. Vesels krājums esot izdots! Pēc publikācijām „Latvju Tekstos” un šī dzejoļa krājumu gan pagaidām nemeklēšu.


Jā,  avīzes redakcija aicina lasītājus ieteikt nākošo publikāciju varoņus . Ko lasītājs grib lasīt, var ieteikt, sūtot savas vēlmes, pārdomas uz : „Latvijas Avīze", rubrika "Kultūra", Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010. Var arī sūtīt vēstules pa e-pastu anita.bormane@la.lv. 
 

Pati publikācija „Latvijas Avīzē”: http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=355838:lizejam-pc-valodas-lkodamir&catid=92&Itemid=207

 

Gaidīšu Jūsu ieteikumus avīzei ,lai būtu nākošais upuris maitasputna Skribenta007 iecienītajai barībai- literātu kauliņiem. Garšīgi, vai ne?   

Komentāri (0)  |  2012-07-23 22:27  |  Skatīts: 1397x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ