skribents007.1s.lv

 


Recenzija jeb rakstveida vērtējums teātra izrādei .


1. Recenziju raksta pārsprieduma formā.
2. Recenzijai ir 3 daļas:
Ievads, kurā sniegtas ziņas par darba autoru, režisoru, darba nosaukumu, žanru( traģēdija, komēdija, farss, melodrāma utt.), aplūkojamo tēmu, tās aktualitāti, arī darbības norises vietu, laikmetu ( diezgan bieži režisori praktizē darbības pārcelšanu uz citu laikmetu, ko recenzijā var novērtēt-izdevies vai nē) .Skatoties, kāds literārs materiāls izmantots izrādē, arī tas būtu jānovērtē.
Iztirzājums, kurā analizē :
1) recenzējamā darba sižeta līnijas un tēlus(ja recenzija ir literāram vai vēsturiskam darbam tad vajag atstāstīt galveno satura domu, vai notikumu tikai tik daudz lai pamatotu savus spriedumus, literāram darbam nevajag aizrauties ar satura atstāstu, vairāk vajag analīzi.),
2) autora stilu (valodas īpatnības), iespējams , ka luga veidota vienā stilā, bet izrāde- citā, vai visas izrādes daļas no piektā punkta ir viena stila vai dažādu (eklektika), tas būtu jāraksturo,
3) virziena iezīmes - reālisms, romantisms, modernisms,
4) aktieru tēlojumu( Kāds ir aktieru spēles stils( psiholoģiski pamatos, atsvešināts, naturāls, nosacīts, teatrāls utml.)Kā aktieri realizē režisora ieceri? Kāda nozīme izrādē ir mūzikai vai skaņu partitūrai? Kāda veida (laikmeta, autoru) mūzikas materiāls izrādē ir izmantots, un, jūsuprāt, kāpēc tieši tas?
5) lugas režijas(Kāda ir izrādes koncepcija? Kāda attieksme režisoram ir pret literāro materiālu? Kādas mizanscēnas veido režisors?), mūzikas, rekvizītu ( šeit - teātra izrādē izmantojams priekšmets ), gaismas, montāžas, specefektu izmantojumu,
6) izrādes scenogrāfiju vai izstādes noformējumu(Kāda ir izrādes scenogrāfija, saistībā ar tērpiem un gaismas dramaturģiju, un cik liela nozīme izrādes darbībā ir scenogrāfijā?) Iespējams, ka izrādes dekorācijām un tērpiem ir divi mākslinieki. Jāpaskatās, vai viņi strādājušivienoti?
7) kā mākslas darbs ietekmē lasītāju vai skatītāju;
Nobeigums, kurā tiek sniegts kopsavilkums, secinājumi, vēlējumi, ierosinājumi: ko guvi no šā darba, par kādām dzīves vērtībām, cilvēku attiecibām tas rosina domāt, kam tu ieteiktu to iepazīt. Vai režisoram ir izdevies uz skatuves realizēt savu izrādes koncepciju? Ja izdevies - kāpēc. Ja nav izdevies - analizēt cēloņus. Jūsu personiskā attieksme un vērtējums par izrādi.
3. Recenzijā izteiktie spriedumi un secinājumi jāpamato, izmantojot, piemēram, pamatojuma palīgteikumu ar "jo", jāsalīdzina ar citu teikto . ja vien Jūsu recenzija nav pirmā par iestudējumu.
4. Recenzijā jāizmanto atbilstoša terminoloģija, kas apgūta literatūras, vizuālas mākslas un citu mācību priekšmetu stundās vai pašmācībā apgūtais, ja nav mācīts vai aizmirsies.
5. Recenzija jāveido savā stilā, izmantojot dažādus teikumus pēc izteikuma mērķa un uzbūves, precīzas un tēlainas nozīmes vārdi.
Komentāri (0)  |  2012-08-15 10:25  |  Skatīts: 7417x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ