skribents007.1s.lv

 


Ar labiem nodomiem, „atbalstot” dramaturģiju Radioteātrī…


Komentāri:

@gajputns* - 2014-02-20 08:50
nu,ja abu konkursu rīkotāji jūtas nevis piečakarēti, bet priecīgi , ka labu lugu dabūjuši, tad tak laikam viss ok :) Cietušo nav.

@gajputns* - 2014-02-20 22:30
katrā ziņā priecē tas, ka tagad varēšu iesniegt vienas un tās pašas lugas konkursos (radiokonkursos, 36h stundu konkursos) ! : D Jo jau iepriekš man likās šāds aizliegums nesniegt citur sniegtas lugas pārak bargs. Pat īsti nepamatots reizēm.


Šodien interesanta situācija radās. Īsā laika sprīdī noslēdzās divi dramaturģijas konkursi. Viens- „36stundas”, otrs- radioteātra Re-starta jauniešu lugu konkurss. Abiem nosacījums- piedalās neiestudētas un citur konkursos neiesniegtas lugas.
 Pirmajā, „36stundas” uzvarēja Aivas Birbeles „Māja mežā” un I.Ozoliņa „Brauciens no Liepājas uz Embuti”, tomēr uz finālu beigās nokļuva Neretieša „Mana mīļā”.  Gan jau kaut ko vairāk par šo darbu nomaiņu uzzināsim vēlāk. Es pat nebiju pamanījis, ka Ozoliņa darbs vairs nepiedalās, jo visās redzētajās reklāmās tas bija!
Otrajā –Re-starta jauniešu lugu konkursā uzvarēja no 28 lugām atkal Aiva Birbele ar  ‘Māju mežā”. Tas kļuva interesanti. Būtībā autore, iesniedzot to pašu darbu divos konkursos vienlaikus, pārkāpa konkursu nolikumus un normālā neliterārā konkursā būtu diskvalificējama par neatbilstību konkursu nolikumam. Abos konkursos.
 „36stundu” organizatori varēja nezināt par šādu Birbeles rīcību. Interesanti, bet nav zināms, vai Neretieša „Mana mīļā” arī nebija radio konkursā. Varbūt uzzināsim.
Kad publiski tviterī pajautāju- vai tas ir pareizi, pirmā ar savu pareizumu man pretī metās Aiva Birbele ar tekstu: „  Radiokonkursā es iesniedzu jau pēc tikšanas ,,36 stundās". Nolikuma nav nekas par to, kur jāliek luga pēc dalības darbnīcā.” Dāma, acīm redzot, sūta visur, neizlasot konkursa nolikumus, kuri ir izlasāmi vēl joprojām. Arī manā mājas lapā.
 Kad norādīju uz Re-starta lugu konkursa nolikuma datumu1.10.2014., līdz kuram lugai ierobežota iesniegšana citur, zemāk-nolikuma teksts:
Konkursa dalībnieku un iesniegto lugu ierobežojumi:
Konkursa dalībnieks/-ce drīkst būt jebkuras pasaules valsts pilsonis/-e jebkurā vecumā, bet lugai jābūt rakstītai latviešu valodā (luga nedrīkst būt tulkojums). Lugas autors ar savu pieteikšanos konkursā apliecina, ka pats ir lugas autors un ka konkursam iesniegtā luga līdz šim nav iestudēta citos teātros un ka tā netiks iestudēta citos teātros un/vai nepiedalīsies citos lugu konkursos līdz 2014. gada 1. oktobrim. Gadījumā, ja autora iesniegtā luga neuzvar šajā konkursā, autoram ir tiesības to brīvi izmantot no 2014. gada 12. februāra.”
Vēlāk tvitera diskusijā iekļāvās Kārlis Anitēns, galvenais atbildīgais šajā putrā, jo projekta „Re-starts” vadītājs- kā šodien, 18.02. Radio ziņoja, manuprāt, pārsteidzīgi pasludinot konkursa uzvarētāju. Anitēns sākumā gandrīz ar putām uz lūpām teica, ka viss pareizi- žūrija izvēlēja labāko no iesūtītajām. Ko gan es gribu?
Es gribu godīgumu. Ja es ļoti centīgi savā mājas lapā publicēju visus jaunrades konkursus, tā cenšoties mudināt jaunus autorus radīt, tad man gribas domāt, ka publicētie konkursu nolikumi ir tāpēc, lai tos ievērotu. Ievērotu visi. Lai tie, kas līdz šim diezgan greizi skatījās uz VKKF naudas dalīšanu savējiem, nedomājot par sabiedrībai vajadzīgu kultūras rezultātu, cerētu, ka šādi, ārpus VKKF konkursi ir iespēja viņiem, pie cunftes slēgtā loka nepiederošiem. Es pat biju saņēmis no viena Zvaigznes konkursa uzvarētāja paldies par ievietoto nolikumu. Tātad-rezultāts ir.
Esošajā situācijā ir divi skaidri redzami vainīgie- autore, nolikumu ignorētāja, un Kārlis Anitēns, kurš algu paņemt Latvijas Radio mācēja, bet projektu cienījami vadīt- nē.
Anitēns man tviterī pārmeta, ka es šādi graujot dramaturģijas iespējas (laikam jau piesaistīt naudu no Teterevu fonda). Ja dramaturģija ir Anitēns, tad dramaturģijai atbalsts nav vajadzīgs. Ja domājam par dramaturģiju plašāk, tad Teterevu fonda ļaudīm iesaku iedot vilka pasi Anitēnam kā nemākulim-vadītājam, bet rūpīgāk izvēlēties savas dotās naudas apsaimniekotājus.
Šoreiz problēma ne jau tas- ir laba vai ne Birbeles luga. Es nevērtēju to, ko neesmu lasījis. Šoreiz problēma spēles nosacījumos, kurus konkursa dalībnieks apzināti vai neapzināti neievēroja un konkursa organizatori vieglprātīgi neievēroja, jo viss taču kārtībā. Anitēns algu ir saņēmis,  luga atrasta, bet nolikums- kurš gan to skatās un ievēro?
Izskatās, ka nebūs tik vienkārši, jo rīt,19.02. tikšot izvērtēta esošā situācija Re-startam kopā ar Darbnīcām. Gaidīsim lēmumus. Anitēna atlūgumam un publiskam atvainošanās tekstam jābūt pašam pirmajam. Vadītājs atbild par kļūmēm.
Jā, ja Re-starta rezultāti tiktu paziņoti nolikumā paredzētajā laikā, tad taisnoties tagad nāktos „36 stundu” organizētājiem, ja viņi līdzīgi Anitēnam nolikuma neievērošanu būtu palaiduši garām.
Vesela drāma, kuras pēdējais cēliens nav vēl redzēts, bet autori- zināmi.
  P.S. Ir zināms šī farsa fināls, kas lasāms Latvijas radio mājas lapā: https://www.latvijasradio.lv/lv/radioteatris/
Precīzāk- ir paziņots, ka radioteātra "jaunās asinis" ar Anitēnu virsvadībā uzspļauj pašu sacerētam nolikumam, paziņojot:
"Radioteātra projekta "Re!Starts" lugu konkursā jauniešu auditorijai ir uzvarējusi Aivas Birbeles luga "Būda mežā", kura pirms tam guvusi atzinību arī dramaturga Laura Gundara meistarklasē "36.stundas" portālā Darbnicas.lv. Apsveicam uzvarētāju un ar nepacietību gaidām lugas ietudējumu Latvijas Radio 1 ēterā no 24.maija līdz 1.jūnijam."
Kā redzam, radioteātris ar Anitēnu vadībā pasaka- uzspļaut mums uz nolikumiem, jo mēs tā gribam.
Protams, šis Radioteātra konkurss ir pēdējais, ko popularizēju savā mājas lapā. Nesaprotami un neievēroti konkursi un to nosacījumi  nav jāvairo. Kā Aivars Banka rakstīja savas lugas "Barona Bundula atgriešanās" titullapā - muļķība ir nemirstīga.
Nevairosim muļķību- vismaz dramaturģijas un citos literāros konkursos, nesekosim Latvijas politiķu sliktākajām tradīcijām! Ko literāti var pārmest mūsu 100 gaišajām galvām, ja paši tādi?
Kā Rainis- "Domā tik uz gaišo tāli!" 
Sekosim Raiņa vārdiem un nesekosim Radioteātra Anitēna netīrajiem paraugiem! Labais normālā sabiedrībā uzvar.
    
Komentāri (7)  |  2014-02-19 01:08  |  Skatīts: 8943x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
...* - 2014-02-19 16:38
Nezinu, šeit izskatās, ka pārkāpēja ir tikai un vienīgi Birbele, kura iesniedza vienu un to pašu darbu vairākos (nav teikts, ka tikai divos) konkursos. Galu galā, var pieņemt, ka gan Anitēns, gan Stumbre, gan citi žūrijas locekļi (kuriem būtu jābūt kompetentiem) ir pienācīgi tumsoņi, lai nebūtu pat ar ausu galiņu izdzirdējuši, kas notiek kaimiņu sētā, proti 36 stundās. Protams, šeit ir jautājums par abu konkursu rīkotāju tālākajām darbībām.

@gajputns* - 2014-02-20 08:50
nu,ja abu konkursu rīkotāji jūtas nevis piečakarēti, bet priecīgi , ka labu lugu dabūjuši, tad tak laikam viss ok :) Cietušo nav.

:)* - 2014-02-20 13:18
Ak, jūs, skaudīgie dramaturgi! Kāpēc gribat liegt Birbelei nopelnīt? Viņai taču citu ienākumu nav! Kur ņems vīnu iedvesmai? Kā samaksās par interneta pieslēgumu, lai skatītos seriālus un iečekotu idejas jaunām, vēl oriģinālākām lugām? Nu suņi, ne kolēģi...

Skribents007* - 2014-02-20 17:01
Būtībā papētīju vairāk un konstatēju (jo citādas informācijas nav, ka ""36stundas" nav lugu iestudēšanas konkurss. Neatradu nekur, ka kāda fināla luga būtu iestudēta. Tomēr tas ir lugu konkurss un piedallīties "36stundās" un citur- nav godīgi, ja skatām nolikumu. Radio konkursā balva- iestudēšana un arī nosacījums -nepiedalīties citos konkursos. Vai nu konkursos, kur balva- iestudēšana, nolikumos ierakstīt, ka "36stundas nav nopietns konkurss, uz kuru šis ierobežojums neattiecas vai vispār nelikt ierobežojumus. Vienlīdzīgumam piedalīšanās nosacījumos jābūt.

@gajputns* - 2014-02-20 22:30
katrā ziņā priecē tas, ka tagad varēšu iesniegt vienas un tās pašas lugas konkursos (radiokonkursos, 36h stundu konkursos) ! : D Jo jau iepriekš man likās šāds aizliegums nesniegt citur sniegtas lugas pārak bargs. Pat īsti nepamatots reizēm.

Hmm...* - 2014-02-22 10:39
Interesants raksts. Domāju, ka reti kāds diži iedziļinās nolikumos, tagad varbūt kas mainīsies. Bet vēl interesantāks ir fakts, ka šī pati Birbele šonedēļ uzvarēja arī 10 minūtēs slavas Valmierā. Šoreiz gan laikam ar citu lugu. Viņa laikam ir nepārspējams ģēnijs, jo nav joka lieta nedēļas laikā 3 konkursos uzvarēt. Nespriedīšu vai viņas priekšnesums bija vai nebija labākais, vērtēja skatītāji pēc savām izjūtām, ne žūrija, bet balsu skaitīšana gan bija dīvaina. Pasākuma vadītāja vienpersoniski saskaitīja balsis un ne visai pārliecinoši paziņoja uzvarētāju. Uz skatītāju vairākkārtējiem lūgumiem nosaukt cik balsu katrs autors ieguvis viņa atbildēt atteicās, līdz beidzot paziņoja, ka tas paliks pie ziņas, sažmiedza lapiņas saujā un aizgāja. Dīvaini. Painteresējos un noskaidroju, ka Liepājā rezultāti tika paziņoti skaļi, ir pat bilde twiterī, kādēļ te tie bija jāslēpj? Biju domājusi kādreiz šai pasākumā piedalīties, bet nu šķiet, ka nav vērts, ja kaut vai tikai rodas iespaids, ka uzvarētājs ir jau iepriekš zināms.

Neretietis* - 2014-02-22 20:11
Par to, kāpēc es, nevis I.Ozoliņš tika iestudēts- www.darbnicas.lv rakstā "Noslēgušās otrās 36 stundas". Tur- tas, ko es zinu un man teica.


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ